Etap budowy domów
- novilo.pl
- /
- Postęp budowy

Planowanie
Zanim przystąpimy do prac, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Poza samymi pracami projektowymi i architektonicznymi, realizowanymi jeszcze przed właściwymi pracami na działce, swoją pracę wykonać muszą geodeci i geologowie.
Geodeci wyznaczają granice działki, wytyczają fundamenty, aby budynek powstał dokładnie w zaplanowanym wcześniej miejscu, a także oznaczają punkt “zero”, czyli wysokość posadzki fundamentu nad poziomem morza - może brzmi to skomplikowanie, ale sprowadza się do tego jak wysoko wystają fundamenty ponad ziemię.
Geologowie natomiast przeprowadzają badania gruntu, aby sprawdzić z jakich warstw składa się gleba na działce - dzięki temu wiemy jak zbudować właściwie fundamenty i podjazd, a także jaka roślinność nadaje się najlepiej do ogrodu.

Prace ziemne
Prace ziemne oznaczają kilka kluczowych czynności do przygotowania fundamentów. Aby bezpiecznie i prawidłowo wybudować fundamenty, należy zebrać całą glebę z miejsca, w którym powstanie dom. Pod budowaną płytę fundamentową, należy rozprowadzić piach budowlany do właściwej wysokości, a następnie wyrównać i zagęścić z pomocą zagęszczarki.
Następnym etapem jest wykonanie wykopów i ułożenie rur pod przyłącza: prądu, wody, gazu i kanalizacji. Dopiero na tak przygotowanym gruncie można zaczynać budowę płyty fundamentowej.

Fundamenty
Budowa fundamentu to bez wątpienia jedno z najważniejszych zadań - wszak to na nich opiera się cały dom. Dlatego domy novilo powstają na płytach fundamentowych, które gwarantują bezpieczeństwo - zwłaszcza na Śląsku. Poza tym, pozwalają oszczędzać na ogrzewaniu, lepiej izolując od tradycyjnych fundamentów.
Prace nad budową płyty fundamentowej zaczynamy od przygotowania opaski z wytrzymałego styroduru wokół domu - izoluje ona od podłoża, najbardziej newralgiczne krawędzie fundamentu domu. Następnie cały obszar przykrywany jest specjalną folią izolacyjną - przeciwwilgociową. Na tak przygotowanym terenie budowane są szalunki, które wyznaczają granice płyty fundamentowej. Wewnątrz nich przygotowane zostaje gęste zbrojenie pod zalaniem betonem.
Kiedy wszystko jest przygotowane, a rury wewnątrz płyty i pod nią zabezpieczone, przychodzi czas na wylanie betonu. Podczas tej operacji należy natychmiast rozpocząć wibrowanie wylanego betonu, aby żadne mikro-bąbelki powietrza nie utworzyły w płycie mikro-otworów - dzięki temu fundament jest zwarty i wytrzymały. Po wibrowaniu przychodzi czas na wygładzenie powierzchni.

Murowanie
Do murowania wykorzystujemy jedne z najnowocześniejszych pustaków ceramicznych - Porotherm Dryfix o szerokości 25cm. Porotherm jest sprawdzoną marką międzynarodowej firmy, a ich produkt Dryfix - jednym z najlepszych ceramicznych materiałów do murowania. Dzięki swojej budowie i wykorzystaniu zaprawy w piance, niwelowane są mostki termiczne i drastycznie skracany jest czas schnięcia.
Po ułożeniu ścian zewnętrznych, budujemy strop w technologii Teriva - szybszej i bardziej ekologicznej od tradycyjnej budowy monolitycznej.

Instalacje
Aby rozprowadzić instalacje prądu oraz wody, należy wykorytować miejsce dla nich w ścianach. Do nich trafią rury i peszle, w których z kolei powędrują przewody elektryczne. W zaplanowanych miejscach pojawią się także rury kanalizacyjne. Na końcu powstanie instalacja wewnętrzna gazu - zgodnie z przepisami, ze względów bezpieczeństwa, nie może być ona zabudowana.

Dach
Konstrukcja dachu budowana jest ze specjalnie przygotowanego drewna konstrukcyjnego. Na nie przybijana jest folia ochronna, a na samym wierzchu układamy dachówkę ceramiczną.
Od spodu konstrukcji natomiast układamy podwójną izolację termiczną z wełny skalnej, aby sypialnie i łazienka na piętrze, były tak samo komfortowe jak parter.
Na dachu montujemy natomiast wywietrzniki wentylacji, a na jego krawędziach - orynnowanie.

Izolacja i elewacja
Zewnętrzne ściany izolujemy 15-centymetrową warstwą styropianu grafitowego o bardzo dobrych parametrach. Na nim klejona jest specjalna siatka, którą pokryjemy docelowymi tynkami w dwóch kolorach.